רוגע- קוסמטיקה אורגני בהכנה עצמית
מתכון לאפטרשייב מנטול  |  מתכון לבושםן לילות המזרח  |  מתכון לסרום לחות לשפתיים ברולאון  |  שמן גדילן מצוי  |  ערכה להכנת 1 קג' קרם בסיס אורגני  |  
חיפוש באתר
 
  

מה יש בחנות
שירותים נוספים
    צמחי מרפא בשירות הקוסמטיקה

 

דף הבית >> ספריית מידע >> מאמרים על תמציות צמחי מרפא >> צמחי מרפא בשירות הקוסמטיקה
   

צמחי-מרפא בשירות הקוסמטיקה

מעובד ממאמר של דר' נחום רונית


 
 ישנם מאות צמחי מרפא ברחבי העולם שנשים השתמשו בהם לשמור על עורן ולהגן עליו מפגעי הזמן והמקום.  לא נוכל למנות אלא את השכילים והידועים שבהם.
ישנן שלוש דרכים עיקריות להכניס את הצמחים המרפאים למוצרי הטיפטח:
 • בתמצית של צמח מיובש וכתוש מוכן לחליטה. כאן ברור שצריך משמר כי יש סביבה מימית. .
 • בהשרייה של הצמח היבש בשמנים- . כאן נכניס אנטיאוקסידנטים להארכת חיי המדף של שמני התשרית . המיצוי נקרא תשרית
 • האקסטרקט. תהליך של מיצוי שאי אפשר להכין בבית. הצמח מוכנב לממס שאחר כך מאודה וונשארת אבקה . צמחי-מרפא בריכוז של 1:1 הוא המיצוי החזק ביותר עבור הקוסמטיקה.

המיצוי נקרא בלועזית: אקסטרקט  או בעברית תמצית. מהתמציות יוצרים פורמולה. תעררובת של צמחי מרפא שיש ביניהם סינרגיה ותכונות דומות והתערובות מיועדות לטפל במצבי עור שונים או בבעיות רפואיות שונות בעור.

להלן כמה דוגמאות של תערובות צמחי מרפא בשירות הקוסמטיקה בכלל או הקוסמטיקה הטבעית

תערובת צמחי מרפא כללית לעור 
מיועדת לכל קרם  לכל סוגי העור כולל אקנה. תערובת זו תומכת בעור, מזינה, מחזקת את תאי העור, שומרת על חיותו ובריאותו הכללית.תאכובת זו מכילה לפחותחמש תמציות

 1. ארקטיום לפה - שורש עלים וזרעים ((Arctium lappa+burdock root, 
 2. גליום אפרין- דבקה זיפנית הצומחת בארץ.
 3. אכיליאה אלף העלה- אף היא קיימת בארץ.
 4. עלי גפן- , ויטיס- עשירה בנוגדי חימצון אף היא שכיחה בארצנו.
 5. אמנון ותמר- , ויולה טרי קולור,מי לא מכיר את הצמח היפהפה הזה
 6. שורש ונוף הצמח של  אכינציאה - מחזקת את מערכת החיסון
 7.  קלנדולה- או ציפורני חתול המהוים חלק נכבד הגינות פרטיות או ציבוריות בארץ
 8.  גוטו קולה- סנטלה אסיאתית שאינה קימת בארץ אך מאוד מפורסמת ביכולותיה לטפל במגוון רחב של בעיות בעור
 9. כוכבית- הלא היא  סטלריה ידועה בהרגעת גירויים , הזנה ותמיכה בתאי העור

תערובת צמחי מרפא מרככת 

צמחים ריריים שיכולים להוסיף מים זמינים לעור. בשימוש חיצוני הם שומרים על לחות העור. הם חשובים במקרים של עור יבש, פסוריאזיס, סבוריאה, קשקשת, אקלים יבש ובמיוחד במקרים של כוויות. צמחים אלו משמשים גם להתפחה של העור לפני ניקוי קומודונים.

 1. שורש אלתיאה- נטופית 
 2. קליפת גזע   אולמוס- עץ עבות שיובא מחו"ל וקיים במספר מקומות בארץ
 3. עלים ושורש של  קומפרי- צמח רב עוצמה לחידוש רקמות , לשמירה על הלחות ולזירוז צמיחה וריפוי
 4. שורש חוטמית זיפנית- השורש הרירי מרפד את הפצעים ומרפא אותם ומעניק להם לחות

תערובת צמחי מרפא מכווצת- אסטרינג'ינט
מיועדים לקרמים אנטי אגי'נג עם אפקט מתיחה קל. צמחים המכילים טאנינים, הנקשרים לחלבונים והופכים אותם לבלתי מסיסים. הצמחים משמשים בכל מקרה של עצירת דימומים, כיווץ כלי דם בדליות, טיפול והקלה טחורים, קרמים למתיחה.
התערובת יכולה להכיל עד חמש תמציות מבין הרשימה הזו

 1.  אונקריה גמביאר עלים וניצנים
 2. הממליס - עלים
 3. פרע- היפריקום - תפרחת,
 4. מיני אלון - קליפת גזע,
 5. סמבוק שחור-  פרחים,
 6. אגוזי מלך-  עלים,
 7. תה ירוק, 
 8. חמוציות, אוכמניות,דמדמניות שחורות - פירות יער
 9. אוג הבורסקאים (סומק )
 10. רימונים כל חלקי הצמח
תערובת צמחים מנקזים- צמחים אלטרטיביים

צמחים הפועלים על ידי המרצת מערכות בגוף המסייעות לניקוי הגוף מרעלים והורמונים כגון הכבד, כליות, כיס מרה, מעי גס. משתמשים בצמחים אלו  בלקיחה פנימית לפני טיפול כטיהור וניקוי גוף. וניתן גם להשתמש בהם בשימוש חיצוני בפילינגים למיניהם. ולתמיכה בעור המתאפיין בחוסר חומרים מזינים כמו עור בוגראו יבש. לכל הצמחים הללו יש ויטמינים ומינרלים רבים.

 1.  סרפד- בעיקר עלים. הסרפד מזין מאוד את העור
 2. שן ארי שורש
 3. דבקה זיפנית
 4. ארקטיום לפה שורש עלים וזרעים
 5. תלתן אדום,-- נוף הצמח בארץ גדל תלתן ארגמן, ואומרים שהוא לא פחות חזק מלתן אדום האירופי והאמריקאי
 6.  חומעה מסולסלת.צמחים אנטי מיקרוביאליים
 7. אצת דונליאלה

תערובת צמחי מרפא אנטימיקרוביאליים
צמחים שהם אנטי בקטריאליים, אנטי ויראליים ואנטי פטרייתיים, המשמשים למניעת זיהומים, פצעים.
השמוש בהם יכול להיות פנימי וחיצוני. משמשים בהם עיקר לאקנה, פצעי לחץ, פוליקוליטיס ועוד. במוצרי הקוסמטיקה גילו כי צמחים אנטידלקתיים או אנטיויוראליים מסייעים מאוד למערכת החיסון של הור ומעכבים הזדקנות ולכן משתמשים בהם גם במוצרי אנטיאייג'ינג.

 1. אכינציאה שורש, עלים ופרחים,
 2. קלנדולה,
 3. שרף מור,
 4. מרווה רפואית עלים
 5. רוזמרין עלים,
 6. אכילאה .אלף העלה

תערובת צמחים וולנררים- צמחים המחישים הגלדה של פצעים

הצמחים יכולים לסייע להגלדת פצעים על ידי המרצת חלוקת תאים באזור הפצע או על ידי המרצה של בניית רקמת חיבור. משמשים לכוויות, פצעים, אקזמות, דלקות, חתכים, תפרים. רצוי לערבב אותם עם חימר

 1.  אלוורה
 2. גוטו קולה-סנטלה
 3. קלנדולה- צפורני חתול
 4. קומפרי

תמציות צמחי מרפא המעכבות הזדקנות התאים- ANTI-AGING
צמחי  מרפא ידועים מזה מאות בשנים להצערת העור,

 1. גוטה קולה,
 2. אלוורה,
 3. קמומיל.
 4. וורדים,
 5. זרעי ענבים,
 6. פטריית ריישי,
 7. תלתן אדום,
 8. פקעות וורד הבר- רוז-היפ,
 9. אלתיאה,
 10. דבקה זיפנית- גליום אפרין,
 11. קלנדולה,
 12. נבט חיטה.

 צמחי מרפא ספציפים לטיפול באקנה
יש בהם תכונות אנטידלקתיות, מחטאות, מכווצות, אנטיפטרייתיות

 שרף מור, גוטה קולה-סנטלה , קלנדולה, אכינצאה,  שמן נים, ארקטיום לפה. 

ולפניכם רשימת אקסטרקטים לפי א'-ב' עם הסבר קצרצר

אגוז גוטו קולה- ממריץ בעיקר לצלוליט.

שורש אירוס- אנטי דלקתי אנטי אייגי'נג. מכיל חומצה סליצילית טבעית.(אנטידלקתית)

אכילאה אלף העלה - הצמח שייך למשפחת הקמומיל (מורכבים), מכיל בתוכו אזולן (החומר שנותן גם לקמומיל את צבעו הכחול), משתמשים בתפרחות הצמח, הוא רב גוני בפעילותו, מחטא, נוגד דלקת,מכווץ-אסטרינג'נט ועוד.

אלוורה-מרפא פצעים, כוויות. מרכיבי הצמח חודרים לרקמה הפגועה, משככי כאב, פועלים כאנטי דלקתיים, מוסיפים מים זמינים לרקמה ומזרזים הגלדה של פצעים. הצמח מזרז התחלקות תאי אפידרמיס, מגביר ייצור של רקמת חיבור. מתאים לכוויות, אקזמה, פסוריאזיס, פצעי לחץ.

אלתיאה (נטופית)- מיועדת לסגירת נקבוביות (מוסיפים 4 טיפות למסיכת חימר), מסייעת לשיקום עור נפול, נמצאת בקרמים לצוואר ולעיניים, למיסוך לעור,  ריכוך עור (להוסיף לג'ל התפחה). תכונות עיקריות: נוגד דלקת, מרכך.

ארניקה - צמח בעל פעילות נוגדת דלקת אנטי טראומטית. שייך למשפחת המורכבים (כמו האכילאה והקמומיל) לשימוש בעיקר על מכות יבשות, גידים פגועים, עוזר להמיס ולפתור שטפי דם, נפיחויות ממכות, בצקות ועוד. לעולם לא להשתמש בו על פצע פתוח מאחר והצמח רעיל ועלול לגרום להרעלה בספיגה עודפת.

בוסווליה-  שרף לבונה- יש לשרף פעילות אנטי דלקתית ואנטי בצקתית. הוא מסייע בהידוק העור על הפנים ומצמצם נפיחות.  הפעילות האנטי דלקתית שלו היא כתוצאה מיכולת של רכיבים מסויימים בו לעצור תהליכי דלקת  יתכן ויש לו גם פעילות אנטי אוקסידנטית. הוא מרפה שרירים ואז יכול להרפות את השרירים בעור ולגרום לאפקט מתיחה.

גוטו קולה- סנטלה אסיאתית-מיועד לכוויות, צלקות, שיקום עור, חתכים אחרי לידה, מרפא פצעים, אקזמה, פסוריאזיס, מגביר ייצור של ח. היילורונית, מגביר קרטיניזציה של העור, אנטי בקטריאלי, נוגד דלקת. מזרז חלוקת תאים ומסייע לריפוי פצעים. מניעת צלקות לאחר ניתוח.

גליום אפרין (דבקה זיפנית)-מיועדת להכנת  לקרמים עם אפקט מתיחה, נגד, קמטים, סגירת נקבוביות.

גינקו בילובה- מגביר זרימת דם, אנטי אוקסידנט בזכות תכולה נכבדת של פלבונואידים. ונשתמש בו לאנטיאייג'ינג למלחמה ברדיקלים חופשיים ביחד עם הרוזמרין והתה הירוק

אצת דונליאלה- אצה ירוקית חד תאית גדלה במקווי מים מלוחים כמו  ים המלח, באזורים בעלי תנאי אקלים קשים. כדי להתקיים מסנתנזת חומרים מיוחדים ברכוזים גבוהים. למשל, בטה קרוטן ברכוז גבוה מגן על תאי האצה מפני תנאי קרינה. ולכן האצות מגנות על העור מפגעיהאקלים והשמש. אצת דונליאלה מנקה את העור מרעלים, מותירה את העור חלק קורן ומלא חיונית. הדונליאלה מכילה פוליסכרידים – הגורמים לשחרור מבוקר של חומרי פעילים.

היפריקום- פרע מחורר- משמש לטיפול בעור רגיש אדום מגורה, כוויות, פצעים חתכים, אודם דלקת.אנטידלקתי ומשכך כאבים.

הליקריסום- גדם המכבים הרוסי- אנטי אגי'נג חזק, משקם רקמות, לאחר טראומות, ניתוחים.צלקות

תמצית זרעי ענבים- משמש להכנת לקרם אנטי אג'ינג החזק ביותר מכיל פרואנטוציאנידים. מכווץ.אנטיאוקסידנט עוצמתי

טיון דביק- צמח בעל פעילות אסטרינג'נטית, מכווצת, , נותן טונוס ומפחית התקמטות ורפיסות של העור, בנוסף הינו מחטא. ניתן לשלבו במי פנים, קרם לחות או מסיכה. הטינק' עשויה מעלים של טיון דביק אשר מושרים בנוזל ובאופן זה ממצים מהחומר הצמחי את החומרים הפעילים.

שורש יוקהיוקה היא סוג של שורש המטפל אך ורק בבעיות מפרקים. ואם לדייק אז בעיקר בגאוט (שיגדון)      צמח שעובד טוב על מפרקים ועכשיו משמש לכל הקרמים אנטי אגי'נג . שורש יוקה. עובד על אותו רעיון אבל בנוסף הוא פיטופרוגסטרון ועובד טוב יותר.

שרף מור- מטפל בזיהומים קשים, פטריות.וירוסים ומשמש טיפול באקנה ואפטות בפה למי שטיפה

תמצית מנטה - מרענן ומקרר, נועד להגברת זרימת דם, אלחוש, קרור, רענון.סוגר נקבוביות, מחטא, מקלה על גירודים ודלקות.רצוי לשלב במסיכות לאקנה

נבט חיטה-תמצית שמיועד בעיקר לריכוך עור, ולשיקום עור. מתאים לכל בעיית עור, לעור גס ומחוספס, עור ללא חיות. אחת התמציות  שכדאי להוסיף כמעט לכל תערובת.

נוני- צמח שמתאים לטיפול לכל בעיות עור: אקזמה, פסוריאזיס, כוויות, חתכים, קרמים אנטי אגי'נג לשמירת קולגן., מיועד גם ללקיחה פנימית להשלמת אפקט אנטי אג'ינג.

פרחי סמבוק- מיועד לקופרוז, אקנה, קרמים לעיניים וצוואר.

סנטלה- גוטוקולה- לאחוי ושיקום עור ,להרגעת עור משמש לכל בעיות עור, חזק יותר מקמומיל בשיקום, איחוי והרגעה בעבר שמש לטיפול בצרעת

ספירולינה BLUE GREEN ALGAE - נקראת גם אצה כחולה ירוקה.- סוג של אצה – מקור מרוכז לסידן, ברזל, שמנים וחומצות אמינו. מונעת היווצרות רדיקלים חופשיים ומכילה ריכוז גבוה מאוד של ויטמין A.מכילהכלורופיל לטיפול בכל נגעי עור, פצעים , דלקות, כוויות וכו'.קרטונואידים המסייעים להילחם בתופעות ההזדקנות.צבען כחול בשם פיקוציאנין שמיוחסות לו תכונות מונעות סרטן. כדאי לשלב במסיכות לעור חלק ורך.מה שנותן את הגוון הירוק בספירולינה- זה הכלורופיל.הכלורופיל מאוד רגיש ומהר מאוד מתחמצן ומשנה את צבעו לחום\כתום. משמשות טיפול יעיל במחלות עור. מחסור בבטה קרוטן גורם לתהליכי הזדקנות וייבוש העור. הספירולינה מעודת ד גידול אפיתל, מטפל באקנה ומהווה אנטי אוקסידנט חזק במיוחד.מגן מפני נזקי קרינה.B2    שנמצא בריכוז גבוה מונע קשקשת, שומר על לחות העור בתנאים קשים, מונע נזקי סביבהומאט קצב הזדקנות העור.רצוי להוסיפו לג'ל ויטמינים בעיקר לפני ואחרי חשיפה לשמש.

עשב לימון - אחת התמציות  היעילות לשיפור מראה העור, מאמרים רבים מראים על השפעות נוגדות סרטן בזכות חומר בשם ציטראל (הורג תאים סרטניים אך לא פוגע בתאים נורמליים).תמצית  עשב לימון מתאימה בעיקר לאקנה, גזזת, עור שמן ושיער שמן.

פרופוליס- חומר הנמצא בדופן הכוורת ומונע זיהומים ואפשרות פלישת חיידקים. מכיל פלבונואידים ולכן מהווה אנטי אוקסידנט חזק, אנטי בקטריאלי, מעכב חלוקת והיפרדות תאים, אנטי ויראלי, אנטי פטרייתי, מאלחש מקומי, מסייע לריפוי פצעים, מחיש רגנרציה של רקמות, מזרז הגלדת פצעים, מחזק נימי דם ומפחית שבירותם, מחיש רגנרציה של קולגן.

פרחי חוטמית זיפנית  Alcea -צמח נפוץ בארץ ממשפחת החלמיתיים, הוא גבוה ובעל פרחים ורודים., סגולים או לבנים. הצמח מכיל ריכוז גבוה של מוצילגו (ריר) ולכן מרכך - דמולצנט- ומזין בלחלוחית את העור. מצוין לעור קשקשי לעור ויבש.לטיפול בדלקות, גירויי עור וכדומה.

קלנדולה- מיועד לקרם לילה, קרמים לשיקום עור, קרמים טיפוליים, מרפא פצעים, נוגד דלקת, אנטיספטי, מחטא, רגנרטור, אסטריג'ינט, אנטי פטרייתי. מתאים לדלקות עור, פצעים קשים, כוויות בינוניות, מכת שמש. שפתיים יבשות וסדוקות. עוזר להפחית סימני מתיחה וצלקות. מצויין לטיפול בכוויות, כתמים ופיגמנטציה, פריחות, אקזמות, אקנה ודלקות מלוות באדמומית.

קמומיל רומן או גרנמני- מיועד לכל מצב שצריך להרגיע את העור, להוריד אדמומיות ולשקם רקמות.אפשר להשרות גאזות שחתוכות למרובעים במי קמומיל שלתוכו הכנסנו תמצית  קמומיל. ואז לסדר אותם יפה על מגש שעליו נייר כסף ולהקפיא. בטיפול כשיש  רגישות או אדמומיות להוציא גזה אחת ולשים אותה ממש קרה מהפריזר על המקום הרגיש. מתאים גם לאחר שעווה או

רוזמרין- מתאים בעיקר לאקנה, דלקות עור, ריפוי פצעים, פטריות, נשירת שיער, כינים, עור שומני וקשקשים.מהווה אנטי אוקסידנט חזק במיוחד בזכות חומרים מסויימים שנמצאים בו (פנולים, חומצה קרנוסיל וחומצה קרנוסית). אנטי בקטריאלי. מאריך חיי מדף של שמנים בגלל שהוא נוגד חימצון חזק

רימונים- קליפות הפרי- אנטי אוקסידנט מהחזקים ביותר (ניתן להשתמש בו ולוותר על כל האנטיאוקסידנדטים אחרים), מכווץ (מתאים לקרמים לנשים מבוגרות), מונע הרס קולגן (על ידי עיכוב אנזמים קולגנאז ואלסטאז המופרשים בתהליך דלקת), מסייע לרגנרציה של רקמות, מתאים לקופרוז, עור מזדקן, שמירה על עור צעיר, זרימת דם לקויה.

שוש קרח (ליקוריץ)- עשיר בספונינים, יעיל ליצירת קרם לידיים יבשות מאד, מגן על רקמות ריריות, יעיל בטיפול בכיבי עור,נוגד פריחות וגידולים קטנים לא ממאירים. אנטיאלרגן ואנטידלקתי חזק. משמש להבהרת העור כי הוא מעכב מלנין

תה ירוק- משמש כאנטי אוקסידנט חזק במיוחד. המרכיב הפעיל נקרא .EPIGALLO CATECHI- סוג של פלבונואיד (פלבונואידים הם קבוצה גדולה של ויטמינים. נחשבים ל" לוויינים"של ויטמין C. זו קבוצה של ויטמינים מסיסה במים.התה הירוק הינו אנטי מיקרוביאלי, אנטי ויראלי, משמש לטיפול לאחר כוויות שמש, מכווץ עור.

למעבר לצמחי מרפא חנות לחומרי גלם לחץ כאן וכאן לתמציות של צמחים בודדים  וכאן לצמחים בשמן 
וכאן לצמחים מיובשים

 

  לשאלות ולבירורים    רוני ברקלי    054-5330794

  
חיפוש מתקדם
 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
  

 

 דף הבית |  שאלות נפוצות | קטלוג מוצרים |  תנאי שימוש | מדיניות משלוחיםמפת האתר | צור קשר
 
לייבסיטי - בניית אתרים